מירב היוגה - התמדה ואיך לשפר אותה

התמדה ואיך לשפר אותה

NLP ודמיון מודרך ברמת גן - מה זה NLP ?
המאמר הזה בעיניי חשוב מאוד היות ולחלקנו קשה כל כך להתמיד והייתי שמחה להאיר על המקום הזה מתוך קשב וחקירה.
אני מרגישה וחושבת שחלק מההתפתחות שלנו זה להתמיד בפעולות שעושות לנו טוב, במאמר הזה אתן קצת טיפים כדי לחזק את התכונה הזאת אבל בעיקר להבין את החשיבות שהמיומנות הזאת נותנת.

מתוך התבוננות של שנים במתרגלים בסטודיו ומתאמנים בקליניקה אני שמה לב שיש את מי שעושה שינוי עם עצמו, צועד בקצב שמתאים לו ויש את מי שעוזב מסיבה של חוסר התמדה. ואין זה משנה אם אנחנו מדברים על תרגול יוגה, כל אימון שבחרנו או יישום כלים כמו בתהליכי שינוי בטיפול NLP בהם המאומנים שלי מתבקשים להשקיע בעצמם כעשר דקות ביום.
כל דרך שכוללת בתוכה אימון דורשת מאתנו עשיה, שלא תמיד בא לנו עליה מכל סיבה שהיא.

לדוגמא להגיע לשיעור, לפנות את הזמן עבור עצמנו, להגיע לטיפול ולתרגל את הכלים שלמדנו, להכין את המזון שבריא וטוב לנו וזה פוגש אותנו בכל תחום בחיים.

כל החלטה ובחירה שלקחנו לעשייה דורשת מאתנו התמדה לאורך זמן....
" אך אימון זה מכה שורש כשהוא מבוצע כראוי, בהתמדה ולאורך זמן" 
(פטנגלי סוטרה 14.1 מתוך ספרה של אורית סן גופטה יוגה סוטרה של פטנגלי)
אם נחשוב על זה לרגע ונדבר על אותם החלטות ופעולות שמבטאות אהבה עצמית, לקיחת אחריות לגופנו, לקיחת אחריות למחשבותינו ורגשותינו, כשאנחנו מכניסים עשיה שטובה לנו וחשובה לנו עשייה שנבחרה כדי להועיל ולשפר את חיינו כל עשייה כזו לא תניב פירות אם לא נפתח התמדה ועקביות אז למה זה כל כך קשה לחלק מאתנו להתמיד? והאם אפשר להשתנות?

לדעתי כן! התמדה זאת מיומנות ולא רק תכונת אופי זה הרגל וככל הרגל יש את המחשבות והדיבור הפנימי שקשור אליו, הרגל ניתן לחקור ולחזק, הרגל רע ניתן להפסיק אט אט.

אני מכירה הרבה אנשים שמתמידים בקלות רבה, שמפסידים שיעור רק שאין ברירה שהם חולים לדוגמא או נוסעים לחול וכדומה, אני מכירה הרבה מאוד מתרגלים שזה לא בא להם בקלות אין להם זמן פנוי בשפע ולעיתים במאמץ לא פשוט הם מפנים את הזמן, מציבים סדרי עדיפויות מראש, מייקרים את החשיבות של הפעולה עבור עצמם ומתמידים ובטווח ארוך מרוויחים בגדול.
וכן אני מכירה אנשים שמאוד קשה להם להתמיד והם תמיד ישימו את עצמם במקום אחרון וישענו על אינספור תירוצים, והשאלה היא כיצד ניתן לשפר את היכולת שלנו להחליט לבצע החלטה ופעולה ורוב הזמן להתמיד בה ולהכניס אותה לשיגרה.

התמדה זאת מיומנות ובלעדיה אנו עלולים להישאר תקועים.

תקועים בסיפורים שלנו, כי הרי חוסר התמדה זה סוג של סיפור שאני מספרת לעצמי ומאמינה לו בהנחה שבחרתי פעולות מתוך רצון חופשי ואחריות ולא מתוך חובת הוכחה כלשהי. רוצים דוגמא?

"אין לי כוח, אני עייפה, אין לי זמן, אני זקוקה שמישהו אחר יכין לי ויעשה לי, שכחתי לעשות מדיטציה, לא בא לי או כל דבר אחר אני פשוט לא זוכרת" והאמת שיש לי אינספור כאלה מחשבות וקולות לתת כדוגמא ושוב זה נוגע בנו בכל מקום בחיינו.

עבורי התמדה זאת הדרך להנגיש נתינה לעצמי, זאת הדרך בפועל לאהוב את עצמי ולא רק בדיבורים ודמיונות, לכבד את הצרכים שלי. 
התמדה זו היכולת לפתח קו ברור ויציב של עשיה שלא מתערער בקלות כשמשהו קשה. 
התמדה זה התוקף שלי לרוב מול עצמי והחלקים שבתוכי שרוצים חופש מוחלט, כן אותם חלקים שמספרים לי שעכשיו לא בא לי להכין סלט או לצאת להליכה...

התמדה לדעתי וניסיוני מאפשרת לי להנהיג את את עצמי ברכות ואהבה, להנהיג את החלקים ההפוכים שבתוכי שהפכו לקולות להתניות והרגלים שעמוק בליבי פנימה אני רוצה לשנות אני מדגישה באהבה וחמלה.
אז מה אני מציעה?

• קחו רגע להתבוננות ובדקו את עצמכם, האם הפעולה שאתם רוצים לעשות מגיעה מתוך תנועה של אהבה? תנועה שמוסיפה לכם משהו טוב? שחשובה לכם ועונה לכם על ערך? או שהיא מגיעה מתוך תנועה של "צריך" וחייבת" מתוך רגשות אשמה וביקורת עצמית מסרסת? 
יקרים אם כך הדבר עשו עבודה פנימית עם עצמכם או קבלו את העזרה הנכונה היות ולהתמיד בפעולות ועשייה מתוך כפייה זה דבר שקשה מאוד עבור הנפש שלנו. שימו לב אני יכולה לבחור לעשות משהו שאני ממש לא אוהבת אבל הוא נכון ומדויק לי ולכן אתמיד בו באהבה ואוקיר תודה לעצמי.

• שימו לב שיש הנאה בבחירות שלכם, בחרו את הטוב עבור עצמכם, תשתדלו להישאר במסגרת היכולות והכוחות שלכם, כשאנחנו מתלהבים או מגזימים זה לא מדויק וקשה לנו אז גם קשה להתמיד.
כשמגיעים מתרגלים חדשים לשיעורים שלי ושואלים אותי אם פעם בשבוע זה מספיק? אני בודקת איתם אם יש להם זמן ליותר וכמה רצון ומחויבות הם מביאים? זה בסדר גמור להתחיל בפעם בשבוע בהמשך תמיד אפשר להוסיף.

• המקומות בחיים בהם אנו נדרשים להתמיד בפעולות שקשה לנו איתם אלו מקומות שבדרך כלל יש לנו בהם שיעור ולמידה עצמית.
כשיש צורך מסגרת מתאימה תעזור לכם להתמיד בשגרה בין אם זה טיפול , אימון אישי או כל לימוד אחר.

• שימו לב למחשבות שעולות כשלא בא לכם לצאת לאימון, לקום מוקדם בבוקר או כל דבר אחר, תמיד יש מחשבה , בחנו את האמת שלה, תמיד יש ימים כאלה ואני באופן אישי אומרת למחשבות האלו תודה בחיוך ומשתדלת לא להתעסק איתן, לעיתים אני בוחרת להתעלם מהן, כמובן אחרי שהקשבתי להן והבנתי שהן לא משקפות משהו אמיתי וחשוב, אני מבטיחה לעצמי להיות קשובה ולעשות מה שיכולה לרוב אעלה על המזרון או אנעל נעלי התעמלות לדוגמא וזהו כל השאר כבר יגיע..

• החלטתם לפנות לעצמכם זמן החלטתם לייקר את עצמכם, לדאוג לעצמיכם אל תשכחו זה ראוי להערכה, תפרגנו לעצמכם.
כך בהדרגתיות תבנה שיגרה חדשה, הרגל חדש שמשתרש במציאות שלכם בעקביות כך נבנית התמדה מתוך שלום ואהבה.
וכן אנחנו תמיד נצא מהשגרה מסיבות טובות ולעיתים לא טובות וזה טבעי וחשוב שמראש ניקח את זה בחשבון הרעיון לחזק את עצמנו באופן כללי ובמידות הנכונות.