מירב היוגה - תרומת היוגה לבריאות בהיבט הפיזי , התודעתי , ובהיבט הנפשי רוחני
תרומת היוגה לבריאות

תרומת היוגה לבריאות

כאשר דנים בנושא חשוב כמו בריאות מנקודת מבט של מתרגל יוגה ומנקודת מבט רוחנית אנו רואים את האדם כמכלול של גוף תודעה ונפש(נשמה).לא ניתן להפריד בין החלקים וכדי לקדם בריאות כללית יש לאמן ולתחזק כל חלק בנפרד.האדם הוא ישות רוחנית עם נשמה כשהגוף הגשמי הוא רק מראה של הנפש.ולמעשה כל מה שאנו רואים וחשים בגוף דרך החושים שלנו הוא רק שיקוף למה שהתחיל במחשבות שלנו או בחלק הרוחני שבנו שאותו עלינו לטפח להכיר ולפתח.  

בהיבט הפיזי בריאות אינה תלויה באיבר אחד או בתפקוד מסוים אלה ביחסים שבין האיברים, במכלול כולו .בין האיברים בגוף יש חילופי מידע העוברים דרך מערכת העצבים, בריאות היא תוצאה של איזון ביחסים האלה, כאשר יש הרמוניה בין האיברים ובין המערכות הפנימיות בגוף ניתן לומר שיש השגה של מה שקרוי בריאות.אימון יוגה בהיבט הגופני מפעיל את כל האיברים וכל המערכות בנוסף ידוע שהיקום כולו וכמוהו גופנו נוצר ופועל בניגודים ולכן כל מתרגל מקבל הזדמנות לתקן את אותו כישור שחסר לו כדי לוודא שהוא יוצר איזון ולכן אנשים מאוד גמישים אך ללא כוח בשרירים יחזקו את עצמם או ההיפך.אין טוב ורע יש אימון בכוחות שפועלים אצל כולנו ואיזונן.בנוסף היוגה לא מתמקדת רק בקליפה החיצונית של הגוף אלה גם בפנימית כלומר שאנו מאמנים גם את האיברים הפנימיים בגופנו על ידי תרגילי נשימה.ללא תשומת הלב לנושא הזה המהות של האימון לא תהיה יוגה.לאמן את הבחוץ ואת הבפנים,את כל החלקים מקדם את הדבר שכולנו רוצים בריאות.
 
במשפט מסכם על המימד הפיזי אימון יוגה טוב שממצא את עצמו צריך לתת כלים ממוקדים לחיזוק ההגנות הטבעיות של הגוף לאפשר הקשבה מלאה לכל איתות שהגוף נותן ולתת כלים לזיהוי נכון של טוב ורע, לידיעת התחושות הנלוות, האם הכאב או התחושה המסוימת נכונה לי או מסמנת לי להוריד קצב ולהאט? האם הכאב הוא התחושה של המתיחה? ואז זה "כאב" טוב?. עשיית הזיהוי משקפת חיבור עמוק של המתרגל עם עצמו ועם יוצרו ומאפשרת לו לחוות ביטחון במתרחש בגופו. בנוסף  בניית כוח,גמישות,תנועתיות,זרימה, הכנסת חיות ואנרגיה דרך הנשימה ושחרור רעלים מכל המערכת.
 
בהיבט התודעתי-היוגה מאמנת את המתרגל להגביל את תנודות התודעה כלומר להגביל את המחשבות, לצמצם אותם לאותה מהות וערוץ  של חיבור פנימה וחיבור רוחני. איך זה מתבצע? זה טכני לחלוטין.
לדוגמא שמשלבים נשימה ותנועה יחד לקצב קבוע ובאמת מרוכזים בזה אז לא חושבים על שום דבר אחר. שימו לב אי אפשר באותו רגע לחשוב על שתי מחשבות למרות שלעיתים מרגישים בלגן בראש ועומס עדיין קצב החשיבה מהיר אך המוח מכניס מחשבה אחרי מחשבה, באימון יוגה מאטים את קצב התנודות בתודעה בזכות העבודה עם הנשימה, ניתן להרגיש בשקט שבין מחשבה למחשבה, בדממה מסוימת לכן מירב האימון הוא בריכוז התודעה וזה אימון אינסופי כי כל יום מגיעים לשיעור עם מצב רוח שונה,עם מחשבות שונות שכתוצאה מהם מרגישים שונה, יש ימים שקל להתרכז ויש ימים שזה מרגיש בלתי אפשרי אבל עבודה ממוקדת וממושכת תביא עימה יכולת ריסון ותכניס אותנו לריכוז מהר יותר.
כאשר מטפחים את החלק החשוב הזה ניתן לשחרר עומסים רבים מגופנו,מחשבות שליליות מובילות  להרס,לכאב לייסורים רבים ומחלות קשות.מחשבות ורגשות הן פועל יוצא אחת של השנייה.הקולות הפנימיים שפועלים (מחשבות) בזמן כעס(רגש) הם קשים ושליליים לא ניתן יהיה לוותר על הכעס מבלי לוותר על המחשבה שיוצרת אותו. והאם זה בשליטתנו? אז כן המחשבות והפרשנויות שלנו ניתנות לשינוי ואם היוגה נותנת לנו כלי להתבוננות במחשבה והגבלתה משמע שיש לנו כלי ליצור שינוי, לשחרר ולהתאזן מחדש לעשות  סוג של  reset למחשב שלנו-למוח.כאשר נחווה את הניקיון המנטלי הזה במהלך תרגול נוכל לבחון מחדש את הרגשות שלנו.כל מי שמתרגל יוגה באופן קבוע מכיר את התחושה של לפני התרגול ואחרי, לעיתים השינוי מאוד קיצוני ואנו מקבלים הזדמנות לשנות את ההרגשה שלנו כל יום מחדש. וזה יוגה, לא משהו חד פעמי שגורם לתענוג גדול אלה תחזוקה קבועה ומתמשכת שמאפשרת לנו להכיל טוב יותר את "הצינור הרגשי התודעתי".רגשות כמו המחשבות מאופיינות גם הם בתחלופה שלהם.כמו גלים בים שפעם הוא שקט ופעם הוא סוער.
רגש נכנס ויוצא... עובר כשההרגשה טובה קל לנו ואנחנו יכולים להפיק הנאה גדולה מהתרגול, כאשר אנחנו מרגישים רע קשה לנו לתרגל אך האימון יעזור לנו לשחרר את מה שמעיק עלינו ולעבוד עם הגוף כמו שהוא בלי ציפיות וביקורת וזה יוצר את השינוי הפנימי,האיזון שעוזר לנו לשמור על הבריאות.לטעמי בריאות משקפת השקעה,אחריות ואהבה הן לעצמנו והן למי שברא אותנו בחכמה נשגבת.
 
בהיבט הנפשי רוחני-ניתן לומר שאחרי שהגוף עובר תהליך של זיכוך והתודעה עוברת תהליך של הגבלה ריכוז ומיקוד אז החיבור אל הנפש החלק הרוחני שבנו שאקרא לו גם נשמה יורגש עם הזמן. אימון יוגה הוא רוחני לחלוטין למי שמתכונן לכך.התמזגות אל הנשמה שלי היא למעשה התמזגות והתחברות אל נשמת הבורא. זו מטרת העל של היוגה(בסנסקריט סאמהדי).המילוי הוא רוחני, חוויתי וסובייקטיבי.

לא ניתן ללמוד את זה מספרים או מסיפורים של אחרים,זו חוויה והשגה של דרגת איחוד שכל מתרגל מתקדם אליה בקצב שלו.
 
אם כך ניתן להבין  שבריאות רוחנית תכלול תחושות של אמונה,תיקווה,אהבה ושמחה.יכולת נתינה לזולת,הבנת מהות החיים,קבלה של כל החלקים בחיינו הטובים והמוצלחים והקשים יותר.מודעות עצמית יכולה להוביל להתפתחות רוחנית.היופי שביוגה שהיא מאפשרת לכל אדם להתחיל מהמקום שהוא נמצא בו ללא ביקורת ושיפוט ללא הגבלה של דת או לאום וללא קשר לאמונה הפרטית.היוגה מסמלת שלמות ואחדות בכל אחד מההיבטים שדובר עליהם ולכן מועילה לחיינו כל כך.